Jaké Montessori pracovny u nás probíhají a kdy?

 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 1-3 roky – každé úterý, středa, čtvrtek (lektorka Dáša) první lekce 8:45 – 10:00, druhá lekce 10:45 – 12:00.
 • Montessori pracovny bez rodičů (pro děti ve věku 2–6 let) – každé pondělí a pátek 8:00 – 13:00 (lektorky Gábina, Pavla a Baru).
 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 3-6 let – každé úterý 16:00 – 17:30 (lektorka Hanka).

Jak Montessori pracovny probíhají?

 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 1-3 roky - na začátku lekce se sejdeme na elipse, pozdravíme se, krátce si něco řekneme k různým tématům, následně pracujeme dle libosti dítěte, na závěr se opět po zazvonění trianglu sejdeme na elipse, zazpíváme si, zatancujeme si a rozloučíme se. V průběhu lekce mohou děti svačit (v rámci aktivit si svačinku připraví sami a uvidíte, že i děti, které nemají rády ovoce, zeleninu, budou svačit). Po skončení lekce můžete v případě potřeby dítěte dokončit rozpracovanou aktivitu v pracovně a poté strávit libovolně dlouhý čas v „odpočívárně“, dát si kafíčko, zakoupit si oběd, popovídat si, poradit se, apod.
 • Montessori pracovny bez rodičů (pro děti ve věku 2–6 let) – denní program: 8:00 – 8:30 příchod dětí, 8:30 – 9:00 individuální práce dětí, 9:00 – 9:30 společné sezení na elipse, 9:30 – 10:30 svačinka a individuální práce dětí, 10:30 – 11:30 pobyt venku, 11:30 – 12:00 individuální práce dětí a příprava obědu, 12:00 – 12:30 oběd, 12:30 – 13:00 odchod dětí.
 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 3-6 let - na začátku lekce se sejdeme na elipse, pozdravíme se, krátce si něco řekneme k různým tématům, případně si předvedeme ukázku některých pomůcek, následně pracujeme dle libosti dítěte, na závěr se opět po zazvonění trianglu sejdeme na elipse a rozloučíme se.

Jaká je kapacita Montessori pracoven?

 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 1-3 roky – cca 8 rodičů a dětí.
 • Montessori pracovny bez rodičů (pro děti ve věku 2–6 let) – pondělí i pátek 10–12 dětí.
 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 3-6 let – cca 8 rodičů a dětí.

Kolik Montessori pracovny stojí?

 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 1-3 roky – ukázková lekce 200 Kč/75 minut, další lekce při zaplacení 12 lekcí předem s minimální týdenní docházkou 300 Kč/75 minut. V případě jednotlivě placených lekcí je cena 350 Kč/75 minut, ale nelze garantovat pravidelný čas, přednost mají „předplatitelé“.
 • Montessori pracovny bez rodičů (pro děti ve věku 2–6 let) – možno poprvé předplatit jen ukázkové 4 dny za cenu 700 Kč/den (8:00 – 13:00). Následně se předplácí 8 dní za cenu 700 Kč/den (8:00 – 13:00). Cena včetně svačinky a oběda.
 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 3-6 let – ukázková lekce 200 Kč/90 minut, další lekce při zaplacení 12 lekcí předem s minimální týdenní docházkou 300 Kč/90 minut. V případě jednotlivě placených lekcí je cena 350 Kč/90 minut, ale nelze garantovat pravidelný čas, přednost mají „předplatitelé“.

Je možné si předplacené Montessori pracovny nahradit?

  ANO

 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 1-3 roky - v rámci předplaceného cyklu 12 lekcí jsou možné 2 náhrady, které jsou telefonicky 1 den předem omluvené. A je nutné je vyčerpat během předplaceného období.
 • Montessori pracovny bez rodičů (pro děti ve věku 2–6 let) – v rámci předplacených 4 zkušebních dnů náhrada možná není. V rámci dalších 8 předplacených dnů je možná 1 náhrada v podobě Montessori pracoven (buď Montessori pracovna pro rodiče s dětmi ve věku 1 – 3 roky, nebo Montessori pracovna pro rodiče s dětmi ve věku 3 – 6 let v závislosti na věku dítěte).
 • Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 3-6 let - v rámci předplaceného cyklu 12 lekcí je možná 1 náhrada, která je telefonicky 1 den předem omluvená, prostřednictvím prodloužení kurzu o 1 týden.

Jak se přihlásit?

Zavolat na 607 788 562 nebo napsat email Dáše Egemové a domluvit se na aktuálních možnostech.

Co s sebou potřebuji?

Přezůvky, věci na převlečení (doporučujeme 2x), svačinku jen v případě speciálních požadavků.

Jaká jsou pravidla v Montessori pracovnách?

  Před první lekcí/dnem absolvují rodiče úvodní informativní setkání, kde se krátce seznámí s principy Montessori metodiky, dále s jednotlivými aktivitami a Montessori pomůckami a strukturou lekce/dne.

  Základní pravidla:
 • Necháme dítě pracovat, pomáháme jen, když nás vyzve, požádá, necháme jej i si aktivitu vybrat, jen když dlouho neví, nabídneme možnosti.
 • Učíme dítě začít aktivitu, provádět a následně dokončit (mnohdy musíme uklízet sami, ale nevadí, děti se od nás učí, ač to tak mnohdy na první pohled nevypadá).
 • Snažíme se pracovat v tichosti, neboucháme věcmi, zavíráme a odkládáme věci v tichosti, nerušíme ostatní.
 • Nezapomínáme na koberečky.
 • Učíme děti respektu, nebereme si aktivity z rukou, počkáme, až druhý dopracuje a aktivitu uklidí a pak si ji vezmeme.
 • Spolupracujeme (pracujeme na jedné aktivitě) jen když obě (všechny) strany souhlasí.
 • Učíme děti základním pravidlům slušného chování (pozdravení, rozloučení, žádání o něco „prosím“, děkování, apod.).

Co jsou Montessori pracovny?

Mateřské centrum, které je plně připraveno a vybaveno dle principů Montessori pedagogiky. Převažují aktivity praktického života (péče o sebe, o okolí, příprava jídla), Montessori pomůcky pro smyslové rozlišování, hrubou a jemnou motoriku a pro rozvoj řeči. Nechybí ani aktivity sebevyjádření jako jsou výtvarná výchova, hudba a pohyb. Všechen materiál pokrývá senzitivní období v dané věkové kategorii. Děti se učí spolupracovat s ostatními dětmi i dospělými, vzájemnému respektu a respektu k sobě samým, zodpovědnosti, nápravě chyb (chyba není špatně, z chyb se člověk učí), atd. Děti s aktivitami nejen pracují, ale učí se i základním pravidlům – něco začnu, dělám a ukončím (uklidím). V průběhu aktivit si po sobě zametají, utírají, vysávají. A to vše ve spolupráci s vyškolenými lektorkami, které jsou Vám/dětem po celou dobu lekce/dne k dispozici.

Co je přínosem Montessori pracoven pro rodiče s dětmi?

Inspirujete se, jak si efektivně hrát a komunikovat s dětmi, jak se na dítě napojit a zapomenout na každodenní povinnosti (uklidit, vyžehlit, uvařit,…) a jak dítě podpořit v jeho přirozeném vývoji. Děti se učí od malička základním pravidlům a jejich dodržování. První tři roky života dítěte jsou základnou pro jeho veškerý další vývoj. Dítě je nadáno jedinečnou silou absorbující mysli a my jako jeho průvodci se musíme snažit nabídnout mu to nejlepší a nejvybranější, aby si z toho, co ho obklopuje, utvořilo sebe samo. Montessori přístup je nám v tomto jedinečným pomocníkem. Pod pojmem Montessori se skrývá metoda založená na přirozeném a celistvém vývoji každého dítěte. Mimo jiné se i za přítomnosti maminek/tatínků (tzn. v jistém prostředí) učí návykům, které později využijí ve školce a bude pro ně adaptace v novém prostředí mnohem snadnější.

Musím něco vědět o Montessori?

Určitě NE, rády Vás do Montessori metodiky zasvětíme, resp. postupně se zasvětíte sami.
MONTESSORI MATEŘSKÉ CENTRUM, Praha 6, Malá 2  |    |  tel.: +420 607 788 562

Partneři:

Agentura Špalíček Dovolená s dětmi Dětská hřiště Praha