Kontaktujte nás: +420736611270 | info@montecentrum.cz

Montessori pracovny

PŘIHLÁŠENÍ ON-LINE

Jak Montessori pracovny probíhají?

Montessori pracovny pro rodiče s dětmi ve věku 1-3 roky

Na začátku lekce se sejdeme na elipse, pozdravíme se, krátce si něco řekneme k různým tématům, následně pracujeme dle libosti dítěte, na závěr se opět po zazvonění trianglu sejdeme na elipse, zazpíváme si, zatancujeme si a rozloučíme se. V průběhu lekce mohou děti svačit (v rámci aktivit si svačinku připraví samy děti a uvidíte, že i děti, které nemají rády ovoce, zeleninu, budou svačit). Lekce je na hodinu a čtvrt. 

pexels-cottonbro-3661356.jpg

Jaká jsou pravidla v Montessori pracovnách?

  1. Necháme dítě pracovat, pomáháme jen, když nás vyzve, požádá, necháme jej i si aktivitu vybrat, jen když dlouho neví, nabídneme možnosti.
  2. Učíme dítě začít aktivitu, provádět a následně dokončit (mnohdy musíme uklízet sami, ale nevadí, děti se od nás učí, ač to tak mnohdy na první pohled nevypadá).
  3. Snažíme se pracovat v tichosti, neboucháme věcmi, zavíráme a odkládáme věci v tichosti, nerušíme ostatní.
  4. Nezapomínáme na koberečky.
  5. Učíme děti respektu, nebereme si aktivity z rukou, počkáme, až druhý dopracuje a aktivitu uklidí a pak si ji vezmeme.
  6. Spolupracujeme (pracujeme na jedné aktivitě) jen když obě (všechny) strany souhlasí.
  7. Učíme děti základním pravidlům slušného chování (pozdravení, rozloučení, žádání o něco „prosím“, děkování, apod.)
pexels-tatiana-syrikova-3933101.jpg

Co jsou Montessori pracovny?

Mateřské centrum, které je plně připraveno a vybaveno dle principů Montessori pedagogiky. Převažují aktivity praktického života (péče o sebe, o okolí, příprava jídla), Montessori pomůcky pro smyslové rozlišování, hrubou a jemnou motoriku a pro rozvoj řeči. Nechybí ani aktivity sebevyjádření jako jsou výtvarná výchova, hudba a pohyb. Všechen materiál pokrývá senzitivní období v dané věkové kategorii. Děti se učí spolupracovat s ostatními dětmi i dospělými, vzájemnému respektu a respektu k sobě samým, zodpovědnosti, nápravě chyb (chyba není špatně, z chyb se člověk učí), atd. Děti s aktivitami nejen pracují, ale učí se i základním pravidlům – něco začnu, dělám a ukončím (uklidím). V průběhu aktivit si po sobě zametají, utírají, vysávají. A to vše ve spolupráci s vyškolenými průvodkyněmi, které jsou Vám/dětem po celou dobu lekce/dne k dispozici..

pexels-daria-obymaha-1683975.jpg

Co je přínosem Montessori pracoven pro rodiče s dětmi?

Inspirujete se, jak si efektivně hrát a komunikovat s dětmi, jak se na dítě napojit a zapomenout na každodenní povinnosti (uklidit, vyžehlit, uvařit,…) a jak dítě podpořit v jeho přirozeném vývoji. Děti se učí od malička základním pravidlům a jejich dodržování. První tři roky života dítěte jsou základnou pro jeho veškerý další vývoj. Dítě je nadáno jedinečnou silou absorbující mysli a my jako jeho průvodci se musíme snažit nabídnout mu to nejlepší a nejvybranější, aby si z toho, co ho obklopuje, utvořilo sebe samo. Montessori přístup je nám v tomto jedinečným pomocníkem. Pod pojmem Montessori se skrývá metoda založená na přirozeném a celistvém vývoji každého dítěte. Mimo jiné se i za přítomnosti maminek/tatínků (tzn. v jistém prostředí) učí návykům, které později využijí ve školce a bude pro ně adaptace v novém prostředí mnohem snadnější.

PŘIHLÁŠENÍ ON-LINE